V České republice pokračuje bezstarostné vládnutí. A bezstarostné rozdávání.

Platy ve veřejném sektoru rostou dvouciferným tempem, což společně s napjatým trhem práce táhne nahoru i platy v sektoru soukromém. A protože máme – parafrázuji jistého majora z Černých baronů – "hentú konjunktúru", žádný z politiků, jak je zvykem, prapor do boje za fiskální střídmost zvedat nechce.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová koncem července navrhla další, tentokráte dokonce plošný růst platů ve veřejném sektoru (o 10 %). Premiér Andrej Babiš z toho sice nadšený nebyl, ale z jeho slibu, že učitelé budou mít do čtyř let měsíční plat 45 tisíc (tj. o cca 37 % více než dnes), se také nezdá, že by svou "rotu" šikoval do boje za fiskální střídmost.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru