Zavádění bezkontaktní technologie v oblasti placení kartami je od samého počátku spojeno s řadou mýtů a nepodložených obav. Jednou z nich bylo údajné vzájemné magnetizování a odčerpávání peněz přímo z karet v případě, že jsou uloženy v peněžence těsně vedle sebe. Nebo kolovala spekulace, že se platební nálepka ruší se signálem mobilního telefonu a tím se jak nálepka, tak mobil ničí.

Jedním z posledních příspěvků do této řady zpochybňování bezpečnosti je i zneužití dat při nahrávání časových kupónů na bezkontaktní platební karty a při jejich následné kontrole ze strany dopravního podniku. Ano, přesně na ty karty, kterých je mimochodem vydáno v Česku přes deset milionů a s kterými denně spokojeně a spolehlivě platíme takovým tempem, že patříme na špici Evropy.

Je úplně jedno, jestli se zpochybňující hlasy objevují v případě regionálního dopravního systému PID Lítačka, který propojuje Prahu se Středočeským krajem, nebo se týkají jiných dopravních podniků a provozovatelů, neboť platební karta jako identifikátor úspěšně funguje na řadě míst – třeba v Ostravě, na linkách na Jesenicku nebo na Šumavě.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru