Evropě se stále nedaří najít společnou řeč při řešení migrační krize. Do Berlína se o tom jel přesvědčit český premiér Andrej Babiš. Po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou si oba státníci potvrdili to, co se vědělo předem, a totiž že se neshodnou. Sporným bodem není nic jiného než přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie na základě zprvu povinných a nyní už dobrovolných kvót.

Systém, který by měl fungovat na principu solidarity a měl by ulehčit zemím na okraji schengenského prostoru, jež se potýkají s největším přílivem migrantů, odmítají země, kde nepřijímají běžence žádné nebo jen málo.

Merkelová politikou otevřených dveří zařadila Německo mezi státy s největším počtem přijímaných azylantů a chce ulehčit Itálii a dalším přímořským státům. Babiš prohlásil, že to tyto země zvládnou. Česko přijalo zatím dvanáct běženců a další odmítá. Také ostatní země visegrádské čtyřky přerozdělování a kvóty odmítají.

Když český premiér v Berlíně mluvil o tom, že je třeba bránit evropský kontinent, přikláněl se k variantě, aby se to dělo už například v Africe, odkud by lodě s migranty neměly vůbec vyplouvat.

Na čem se Babiš s Merkelovou shodli, byla úleva, že debata ohledně kvót už není tak vyhrocená. Důvodem je, že do Evropy zkrátka přichází méně migrantů než před několika lety.