Výrazné zvýšení daní za alkohol je neefektivnějším způsobem, jak omezit konzumaci alkoholu. Ve své studii z července letošního roku k tomu srovnáním systémů v šestnácti státech světa dospěla Světová zdravotnická organizace

V České republice, kde je spotřeba alkoholu druhá nejvyšší na světě, má státní rozpočet v návrhu na příští rok naplánované snížení daně z přidané hodnoty na pivo. Přitom i pivo je alkohol, byť to možná leckoho překvapí. Jediné, k čemu se teoreticky schyluje, je lehké omezení reklamy. Ta by už neměla tvrdit, že je alkohol skvělý, ale že je jenom docela fajn. 

Přístup Čechů k alkoholu je ve světovém měřítku unikátní. Jsme země, kde nikdo nemusí vysvětlovat, proč pije. Naopak, musí objasnit, proč nepije. Vysvětlení smrtelnou chorobou je přípustné. Sdělení, že alkohol nic kromě bolehlavu a nesmyslných řečí nepřináší, se naopak považuje za divné, ba neslušné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru