Vysoké školy zaznamenávají už řadu let nárůst zájmu seniorů o vzdělávání. Říká se tomu poněkud nevynalézavě dentisticky univerzita třetího věku (asi podle třetích zubů). Senioři (berme jako definici věk odchodu do důchodu, tj. 65 let) se zajímají o všechno, historií počínaje a nanotechnologiemi konče. Jsou nečekaně typičtí svou aktivitou – závěrečnými dotazy se konec přednášek jen hemží. Genderově je ovšem zájem značně nevyvážený. Kolísá školu od školy a pohybuje se mezi cca 65 a 85 % ve prospěch žen. Přednášky jsou zpravidla placené, zkoušky se nedělají.

Poptávka dnes převyšuje kapacitní možnosti vysokých škol. Příčinou je prý nástup seniorské generace, která je už vzdělaná v IT a komunikačních technologiích. Tento předpoklad je zajímavý už proto, že současně s ním se pořád omílá, že senioři jsou technologicky zaostalí a nemají o počítače zájem; viz vyplácení důchodů a další služby. Za osm let stoupl počet frekventantů skoro o dvě třetiny, dnes je jich 55 tisíc.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru