Je to již deset let, co propukla světová hospodářská krize, a od té doby se toho mnoho změnilo. Před deseti lety bylo velmi komplikované shánět peníze i na nejlepší investice. Mezi lidmi panovala nízká důvěra a míra rizika se zbytečně nadhodnocovala. Mnoho investorů si tak dnes vyčítá, že zbytečně dlouho stáli mimo centrum dění, na trhy vstoupili pozdě a přišli o velkou část potenciálních zisků.

Dnes se nacházíme ve zcela odlišné situaci. Po dlouhodobém růstu takřka všech odvětví se z trhů začala vytrácet obezřetnost. Investoři se předhání v nákupech na kapitálových trzích a riziko příliš neberou na zřetel. Pomocí štědrých dotací jsou podporovány nesmyslné projekty, které těžko budou hledat uplatnění v praxi a strach ze ztráty byl postupně nahrazen chamtivostí.

Růst trhů je umocněn nízkými úrokovými sazbami a takzvaným kvantitativním uvolňováním peněz, což přeloženo z řeči centrální bank znamená takřka neomezené tištění peněz. V mnohých ekonomikách začíná bujet inflace, která sebou přináší zásahy centrálních bank v podobě růstu úrokových sazeb. Synchronizovaný ekonomický růst, který jsme v minulých letech mohli ve světě pozorovat, se začíná proměňovat. Investoři začínají přelévat svůj kapitál do zemí a instrumentů, které kromě vyšších úrokových sazeb nabízí také bezpečí, že o své peníze nepřijdou. Dochází k odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik. V poslední době si tak můžeme všimnout krizí v Turecku či Argentině, které jsou doprovázeny dramatickými propady tamních měn.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru