V ideálním, ryze teoretickém světě by lidé rádi drželi svou spotřebu na úrovni, která by odpovídala jejich současným a očekávaným budoucím příjmům. V časech nadprůměrně dobrých by (v souladu s klesajícím užitkem každé další večeře) ukládali část svých peněz na horší časy stranou, aby si při poklesu běžného příjmu nemuseli odříkat. Banky vybavené stejnou znalostí budoucnosti, by jim zejména v krušných dobách vyšly vstříc a půjčkami pomohly "vyhladit spotřebu".

Není nad to, než testovat hypotézy (za něž se rozdalo pár Nobelových cen za ekonomii, počínaje slavným Miltonem Friedmanem) na skutečných číslech z reálného českého prostředí v posledních deseti letech. Tenhle úkol si vytkli profesor Mandel s docentem Teplým z pražské VŠE. A k čemu nedospěli?

Třeba k tomu, že v reálu je to všechno trochu jinak. Ovšem bez historického exkurzu a porozumění sobě samým se neobejdeme. Zadluženost českých domácností vůči bankám byla před čtvrtstoletím – měřeno dneškem – nepatrná. Naproti tomu firmy dlužily vzhledem k transformační zátěži hodně. Navíc jejich dluh dál rostl v éře, pro niž se vžil přívlastek "bankovní socialismus". Po nákladném vyčištění tohoto dědictví a privatizaci bank se však začala karta obracet – zadluženost firem klesla v nominálním vyjádření (bez inflace) zhruba na polovinu, což zdaleka nebyl bezbolestný příběh, neboť mnohé firmy nepřežily. Na přelomu tisíciletí banky objevily kouzlo růstu v úvěrech obyvatelstvu, což velmi souvisí s nástupem hypoték. Počínaje rokem 2006 již objem půjček obyvatelstvu překonal firemní sektor a od té doby se nezastavil. Mimochodem, málo si to uvědomujeme, ale zadluženost firem je při zohlednění ekonomického růstu a cenového vývoje dosud nepoměrně nižší – hluboko pod úrovní poloviny 90. let minulého století.

To u domácností je vývoj diametrálně odlišný. Zejména v předchozím ekonomickém cyklu do roku 2009 byl nárůst zadluženosti skutečně vysoký, a to jak v poměru k HDP, tak k čistému příjmu domácností. Úspěšně tak potírá Friedmanovu hypotézu permanentního důchodu, protože v nadprůměrně dobrých časech se národ vesele zadlužuje, místo aby odkládal peníze bokem – jako ostatně skoro všude na světě. Zase abychom z teorií nedělali maškary: jsou velmi dobré důvody, proč bylo zadlužování obyvatelstva zrovna u nás procyklické.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru