Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá, že by Česko mohlo přijmout padesát syrských sirotků, jejichž rodiče zahynuli v občanské válce. Babiš to řekl v rozhovoru pro deník Právo

Plán na záchranu pěti desítek syrských dětí, které jsou v uprchlických táborech v Řecku nebo Libanonu představila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Iniciativu podpořili někteří senátoři a takzvané Wintonovy děti.

"Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze," reagoval na iniciativu Babiš.

Premiérovi na svém twitterovém účtu oponoval ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl, že Česko by padesáti sirotkům ze Sýrie mohlo nabídnout nový domov.

 

Podle Babiše Česko pomáhá dostatečným způsobem finančními prostředky. "Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí," tvrdí premiér, který údajně "šel do politiky hlavně proto, aby se staral o české občany".

"A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" dodal.

Návrh europoslankyně Šojdrové v pátek projednávali senátoři a zástupci státní správy v rámci kulatého stolu na půdě Senátu. Iniciativu osobně podporují například Milena Grenfell-Bainesová a Ruth Hálová, které patří mezi děti, jež z předválečného Československa na poslední chvíli zachránil Brit Nicholas Winton.

"Stejně jako my v roce 1938 tyto děti žijí ve strachu a nejistotě, navíc postrádají domov a stravu. Nemohu předstírat, že se mě osud těchto dětí netýká," je přesvědčená dvaadevadesátiletá Ruth Hálová.

Babiš v poslední době několikrát zopakoval, že "nepřijme ani jednoho migranta". Podle Šojdrové je takový postoj špatný. "Předseda vlády i ministr vnitra a zahraničí by měli být schopni říct, my víme, co je naše zodpovědnost, nás nemusí nikdo nutit nějakými povinnými kvótami," myslí si europoslankyně.

O nezletilé by se podle ní mohly postarat neziskové organizace, například Slezská diakonie ve spolupráci s dětskými domovy.

Návrat syrských dětí z uprchlických táborů do vlasti se v dohledné době nejspíš nebude moct uskutečnit. V posledních týdnech se totiž spekuluje, že syrská vláda Bašára Asada chystá v zemi další velkou ofenzivu. Cílem by měla být provincie Idlib, kterou mají v rukou radikální skupiny a opoziční síly.