Existují témata, která se neustále vracejí. Nejsem s to poznat, jaký podíl na tom mají média jako v případě školství, vzdělávání a vzdělanosti. Z ničeho nic nám například začali stárnout učitelé a záhy budou učit převážně důchodci. Dnes je 40 % pedagogů starší 50 let, trend je údajně trvalý a nezbývá, než se (marně) ptát, k čemu máme Statistický úřad, když to včas a průběžně nesleduje a nevaruje? Pokud je mi známo, stárnutí je velice dobře – na rozdíl třeba od porodnosti – poznaný jev. Nemá výkyvy v chování, neobjevuje se ani nemizí.

Brzy nebudou na pracovním trhu inženýři, protože z deseti nastoupivších studentů v této oblasti projde jeden jediný. Obecně síto VŠ zachytí jen 20 % přijatých studentů, což má být špatně. Řekl bych, že to je spíš v pořádku – projdou ti, co na to mají. Už proto, že ze škol mizí nejen ti, co na nestačí, ale i ti dobří, údajně kritičtí k systému vzdělání. Kde ho pak získají, je záhadou. Zdá se, že si spíš nevíme rady se systémem, než že bychom hloupli.

Rodiče se nezřídka pouštějí na tenký vzdělávací led alternativního vzdělávání svých potomků, jenže masovost tohoto počínání je v plenkách, a já soudím, že naštěstí. K tomu závěru mě inspiroval příklad blogera známého jako Táta parťák. Ten pro svého osmiletého syna vydupal (po dohodě s ním!), že nemusí dělat domácí úkoly. Zabývá se pouze těmi, které si sám vybere na základě uvážení, že mu k něčemu budou. Jenže když se mám něco naučit, musím ctít pravidla. Až se to naučím, mohu na ně kašlat. Pokud je neznám, není to svoboda, ale rozmar.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru