Každý, kdo kdy měl psa, ví, že ať je pes sebechytřejší, je to stále zvíře, šelma, která nemá lidská morální měřítka a zásady. Musíte pochopit, jak uvažuje, a pak vám bude rozumět, bude spokojený a šťastný.

Asi nejčastější chybou ve výchově psa je nedůslednost, která často může být výsledkem vlastně docela hezkých hodnot, třeba velkorysosti. "Dneska jsi hodný, pse, tak ti odpustím, že nesplníš povel." Nebo "dneska nemusíš jít do dveří až po mně." Ušlechtilá motivace od člověka, ale pro psa, šelmu, byť domestikovanou, to neznamená "páníček je hodný a velkorysý", ale "šéf smečky zakolísal, není pevný, nabízí mi svoji roli, co mám dělat?"

I mezi lidmi je určité procento těch, kteří berou velkorysost, mírnost, smířlivost a podobné projevy jako slabost protistrany. Jako signál k tomu, že mají jít sami dopředu, že si mají vzít víc, ne prst, klidně celou ruku, protože ten druhý ukázal slabost. V teorii her se tomu říká, že hrají hru s nulovým součtem, tedy berou sociální interakci tak, že kolik jeden získá, tolik druhý musí tratit, a představa, že by snad získali oba, je pro ně nepochopitelná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru