Je to poprvé v historii téhle země, co člen vlády podepsal tak obří kontrakt v tak překotném tempu. Aniž by si mohl být stoprocentně jistý, že jedná podle práva. Ve čtvrtek ve 13 hodin brněnský antimonopolní úřad rozhodl, že několik měsíců zkoumaný mýtný tendr proběhl v souladu se zákonem, a už o tři hodiny později ministr dopravy Dan Ťok (ANO) oznamuje, že se společnostmi CzechToll a SkyToll podepsal smlouvu o vybudování a provozování satelitního mýtného systému v České republice téměř za 11 miliard korun.

Není pochyb o tom, že celá tahle odvážná akce, kterou by zrovna u Ťoka asi málokdo čekal, musela být velmi dobře připravena a koordinována. Tak aby konkurenční firma Kapsch nebyla schopna v mezičase přijít s právním protiopatřením. Šlo doslova o minuty.

Alarmující je hlavně skutečnost, že ti, kteří podpis kontraktu na ministerstvu připravovali, podle všeho velmi dobře věděli, co brněnský ÚOHS chystá, a měli minimálně rámcovou představu, kdy verdikt přijde. Nasvědčují tomu i informace HN od zdrojů blízkých transakci. Celá akce tak nese velmi podobné partyzánské rysy jako ta z roku 2016, kdy během jednoho prázdninového víkendu ministerstvo dopravy uskutečnilo takzvané jednací řízení bez uveřejnění a firmě Kapsch prodloužilo původní desetiletý kontrakt o další tři roky. Ostatně jsou u toho stále titíž lidé. Nepřekvapilo by, kdyby se i nyní věcí zabývala policie a Evropská komise.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru