V těchto dnech se objevila na trhu kniha švédského lékaře a statistika Hanse Roslinga Faktomluva s podtitulem "Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají", která má změnit pohled na stávající svět. Sám legendární zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates se nechal slyšet, že je to "jedna z nejdůležitějších knih, které kdy četl – nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě". Je podle něj tak podstatná pro pochopení světa, že ji daruje každému absolventovi vysoké školy (naštěstí pouze ve Spojených státech).

Úvod tohoto komentáře může působit příliš zavile a předpojatě. Neskrývám, že jsem knihu nečetl, a že ji ani číst nehodlám. Další důvod pro výtky – proč se k ní tedy vyjadřuji. Jak můžu hodnotit něco, co neznám? Je to protimluv jen zdánlivý. Když uvidím před stánkem s gulášem na zemi zmítající se a zvracející lidi v křečích, věru nemám potřebu si ten guláš taky dát, abych se přesvědčil, jestli je opravdu tak nedobrý. Kromě přímých důkazů (faktů) existují také nepřímé – indicie. Ostatně soudnictví je na nich velkou měrou založené, nezřídka se verdikt vynáší pouze na jejich základě. O přírodních vědách nemluvě.

Když autor knihy jezdil po světě a přednášel, mluvil se studenty, kolegy, státníky a vlivnými lidmi, dával jim třináct otázek. Ukázalo se, že většina tázaných se bez ohledu na vzdělání mýlila v pohledu na svět. Kniha nabízí silný terapeutický účinek na čtenáře žijícího v záplavě zpráv, obsahuje totiž nástroje pro správné nakládání s informacemi. To má mít za následek vytvoření a používání kritického myšlení. Dobrá, nástroj je jistě pro poznávání důležitý, ale neméně významné je umění jeho ovládání.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru