V těchto dnech se objevila na trhu kniha švédského lékaře a statistika Hanse Roslinga Faktomluva s podtitulem "Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají", která má změnit pohled na stávající svět. Sám legendární zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates se nechal slyšet, že je to "jedna z nejdůležitějších knih, které kdy četl – nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě". Je podle něj tak podstatná pro pochopení světa, že ji daruje každému absolventovi vysoké školy (naštěstí pouze ve Spojených státech).

Úvod tohoto komentáře může působit příliš zavile a předpojatě. Neskrývám, že jsem knihu nečetl, a že ji ani číst nehodlám. Další důvod pro výtky – proč se k ní tedy vyjadřuji. Jak můžu hodnotit něco, co neznám? Je to protimluv jen zdánlivý. Když uvidím před stánkem s gulášem na zemi zmítající se a zvracející lidi v křečích, věru nemám potřebu si ten guláš taky dát, abych se přesvědčil, jestli je opravdu tak nedobrý. Kromě přímých důkazů (faktů) existují také nepřímé – indicie. Ostatně soudnictví je na nich velkou měrou založené, nezřídka se verdikt vynáší pouze na jejich základě. O přírodních vědách nemluvě.

Když autor knihy jezdil po světě a přednášel, mluvil se studenty, kolegy, státníky a vlivnými lidmi, dával jim třináct otázek. Ukázalo se, že většina tázaných se bez ohledu na vzdělání mýlila v pohledu na svět. Kniha nabízí silný terapeutický účinek na čtenáře žijícího v záplavě zpráv, obsahuje totiž nástroje pro správné nakládání s informacemi. To má mít za následek vytvoření a používání kritického myšlení. Dobrá, nástroj je jistě pro poznávání důležitý, ale neméně významné je umění jeho ovládání.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru