Hned dvě okázalá setkání "starých přátel Číny" proběhla během jednoho dne v Praze. Starým přátelstvím se v tomto případě rozumí poměrně mladá družba s čínskými soudruhy; většina starých přátel Číny viděla normálního Číňana mimo orgány státostrany leda tak z okna byznysové třídy nových leteckých spojení s ČLR.

Shodou okolností se tak trochu jiná setkání přátel Číny, méně pompézní a s nulovou účastí oficiálních českých představitelů, konala i pár dní předtím během, návštěvy čínského exilového spisovatele Liao I-wu a vdovy po zesnulém nositeli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, paní Liou Sia.

Ale vraťme s k těm z úvodu. Z obou úterních družebních akcí bylo podstatnější "Druhé rozvojové fórum Číny a zemí Střední a východní Evropy" v Míčovně Pražského hradu. "Zeměmi Střední a východní Evropy" se v tomto kontextu rozumí myšlenkový konstrukt obnovené Východní Evropy, tentokrát pod čínským, nikoliv sovětským vedením. Exponenty nově konstruované Východní Evropy u nás jsou, tak jako té staré, vesměs bývalí členové KSČ. Fórum v Míčovně se nicméně spíše než celému východnímu bloku věnovalo dvoustranným česko-čínským vztahům (v jejich družebním pojetí).

Soudružská kritika nešvarů

Setkání v Míčovně byla pozoruhodná v jednom ohledu. Na rozdíl od celé záplavy podobných akcí v posledních letech zazněla tentokrát od přítomných českých představitelů opatrná (velmi opatrná) kritika některých "nedostatků" ve vzájemných vztazích, například nevyrovnaného obchodu či po pěti letech stále převážně jen mýtických čínských investic. Opatrné tepání nešvarů pečlivě vyvažovala optimistická družební rétorika v duchu někdejší soudružské "konstruktivní kritiky".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru