Volby mají být svobodné a férové. A je potřeba říci natvrdo, že tyhle volby takové tak úplně nejsou. Jsou sice svobodné, protože každý může volit, koho chce, a nehrozí mu za to žádný postih, ale s férovostí je to už trochu horší.

Jde samozřejmě o peníze. Pokud nějaká partaj může nasypat do kampaně násobně víc než konkurence, má předem v soutěži obrovskou, ne zcela férovou výhodu. A přesně k tomu letos dochází.

Babišovo ANO investuje do komunální a senátní kampaně 150 milionů korun. Ostatní partaje si mohou dovolit jen zlomky této částky. Namátkou: ODS uvádí 40 milionů, SPD 25 milionů, STAN 17 a půl milionu, ČSSD 10 milionů, piráti centrálně pouhé dva miliony, plus co si seženou místní buňky. A tak dále. Přibližný přehled je zde.

Výchozí situace v letošních volbách je zkrátka podobná, jako když nastoupí finančně vyfutrovaný fotbalový tým, dejme tomu Dynamo Kyjev, proti mančaftu z české ligy. Začíná se sice za stavu 0:0, ale je jasné, že šance na úspěch tak úplně rovné nejsou.

Právně vzato je samozřejmě všechno v cajku: Babiše v těchto volbách v kobercovém bombardování voličů marketingovými miliony vůbec nic neomezuje. Zatímco na kampaně při volbách sněmovních, krajských, evropských či prezidentských jsou stanovené finanční limity (sněmovní 90 milionů, prezidentské 50 milionů, evropské 50 milionů, krajské sedm milionů na jeden kraj), pro kampaň v komunálních volbách žádný limit neexistuje.

Má to jistou logiku. Bylo by komplikované určovat, kolik je možné vydat na kampaň v tom kterém městě či obci. Navíc strany v komunálních volbách vstupují do různých, někdy i prapodivných koalic, takže rozpočítávání nákladů na kampaň by bylo problematické. Není tak možné tvůrcům zákona o financování politických stran vyčítat, že nad komunálními volbami mávli rukou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama
Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Ještě si přečtěte
reklama