Před několika dny oznámila kmenová novinářka Lidových novin Petra Procházková, že v redakci končí. Poslední kapkou bylo otištění textu, který poslali z Babišova sekretariátu se samozřejmostí tomuto způsobu zadávání vlastní. Týkal se dění kolem syrských sirotků, ale to není podstatné ani zajímavé.

Z LN i MfD odešla po koupi vydavatelství Babišem řada redaktorů a novinářů. Řada ovšem zůstala. Nikdo se příliš nezabýval otázkou jejich morálky či etiky. Ti, co odešli, byli tak nějak automaticky lidé mravních kvalit, u ostatních se to nijak nerozmazávalo. Přitom když z košíku jablek vyberu ta nejlepší, logicky v něm zůstanou nahnilá a nepovedená. Je to zvláštní: jak to, že lidé pracující v zaprodaném médiu zbohatlíka podezřelého ze spolupráce s StB, propíraného a trestně stíhaného v souvislosti s nekale získanými dotacemi jsou nadále "čistí"? Na médiu jako takovém není nitka suchá, ale zaměstnanci jsou mimo kritiku. Dřív by byli přinejmenším v opovržení.

Při běžném nahlédnutí o žádné nýmandy nejde. Takže pokud Procházkovou chválím, měl bych je hanit. Jenže pracovala-li tam do otištění onoho článku, který při vší úctě žádná bomba není, spíše ostuda a trapas, byla se stavem smířená. Pokud mám hodnotit její odchod jako ukázku pevného postoje, z tohoto pohledu mi zase tak moc pevný nepřijde. A jsme zase na začátku: proč právě teď a jak to hodnotit.

Druhá žena v dnešním zamyšlení je v situaci mnohem těžší. Britské premiérce Therese Mayové to dávají sežrat, kam se vrtne, a kdokoli, včetně vlastních lidí. V referendu přitom dostala jasné zadání, odejít, ale plácá se v tom sama. EU se ji od počátku snaží deptat, protože z takového svatého klubu se přece nevystupuje.

Nejvyšší unijní představitelé jsou uražení, že si někdo odvolil požadavek odchodu prosadit, jednota je jim vším. Mají staženou prdelku při představě, že po úspěšném odchodu jednoho člena se ozvou další. Vědí, že to logicky hrozí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru