V metropoli je rozhodnuto. Do zastupitelstva se dostane jen pět stran, zbylé včetně ČSSD, KSČM a SPD nepřekonaly pětiprocentní hranici.

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů, následovaná piráty, kteří dostali 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha sobě se 16,6 procenta hlasů a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu, tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má 16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné. Je tak zřejmé, že koalice vznikne složením jakýchkoliv tří z pěti úspěšných stran. 

Nejpravděpodobněji se jeví, že Praze bude vládnout trojice piráti, Praha sobě Jana Čižinského a koalice Spojené síly pro Prahu, složená z TOP 09, STAN, lidovců a několika menších sdružení v čele s Jiřím Pospíšilem.

Vyjednávání začnou již o víkendu. Hnutí Praha sobě a Spojené síly pro Prahu už oznámily, že budou s piráty o koalici jednat. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka.

Praha sobě již dříve prohlásila, že spojení s ANO či ODS je pro ni nepřijatelné. Piráti sice kategorické ne neřekli, ale ani u nich se spolupráce s těmito stranami nejeví moc reálně. A naopak ODS zase spolupracovat s piráty odmítá - na jejich kritice si také postavila svoji komunální kampaň v Praze. 

"Budeme vyjednávat se všemi demokratickými stranami, s některými budeme ten průnik hledat spíše obtížněji. Mám na mysli ODS a ANO, které nám blokují naše návrhy směřující k transparentnosti ve sněmovně," uvedl pražský lídr pirátů Zdeněk Hřib s poukazem na zrušení výjimky pro ČEZ v registru smluv.

"Naším cílem je umožnit v Praze změnu k lepšímu. A my jasně říkáme, že s ANO a ODS se ta změna nedá uskutečnit," zopakoval v sobotu večer Jan Čižinský. Ten již také oznámil, že ještě v noci bude jednat se Spojenými silami pro Prahu a v neděli s piráty. "Lídrovi pražské ODS jsem před chvílí potvrdil, že o spolupráci s nimi zájem nemáme," uvedl Čižinský v holešovickém Vnitroblocku za bouřlivého potlesku přítomných. 

Pospíšil už také mnohokrát zopakoval, že jsou mu mnohem bližší piráti a Čižinského uskupení. "Je to minoritní alternativa," komentoval možnou spolupráci s ANO Pospíšil, který potvrdil, že první jednání začne ještě v noci s Prahou sobě. Dvojka Spojených sil pro Prahu Hana Marvanová pak již opakovaně koalici s ODS a ANO prakticky vyloučila.

Kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že strana půjde do jednání v Praze s tím, co říkala po celou dobu kampaně. "Že jsme ve volbách proto, abychom Prahu rozhýbali, vrátili jí život, o který přišla v posledních čtyřech letech," uvedl. Chce jednat s každým, s kým prosadí priority, které se týkají silničních okruhů, parkování a bydlení.

Vyjednávání ale nebude úplně jednoduché. Lídr pirátů Zdeněk Hřib například trvá na tom, že nepůjde do koalice s někým, kdo má více funkcí. A Čižinský by se - pokud by chtěl usednout v radě hlavního města - musel všech svých ostatních funkcí vzdát.

Čižinský, který zároveň vede kandidátku na Praze 7, kde jeho hnutí vyhrálo se ziskem 55,47 procenta hlasů, se k tomu, jaké funkce si po volbách ponechá, nechtěl vyjádřit. "Nepředbíhejme, musíme se potkat s týmem na Praze 7 a také s případnými koaličními partnery," řekl. Kromě komunální politiky je aktivní také v Poslanecké sněmovně, loni na podzim tam byl zvolen za KDU-ČSL.

Kdo by se za případnou koalici Prahy sobě, Spojených sil pro Prahu a pirátů mohl stát pražským primátorem, Čižinský okomentovat nechtěl. "Umím si teď představit úplně všechny varianty," odpověděl na otázku, jestli by Prahu mohl vést šéf pirátů Zdeněk Hřib.

V hlavním městě se letos do boje o magistrát přihlásilo 29 politických stran a sdružení, o dvě méně než před čtyřmi lety. Pražané volili 65 zastupitelů v jednom obvodu.

Hlasovat letos přišlo 46,4 procenta voličů, což je víc než v roce 2014, kdy přišlo 37,7 procenta voličů. Volby tehdy vyhrálo hnutí ANO. Do zastupitelstva se dostaly ještě TOP 09, Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a piráti. Nyní v zastupitelstvu zasedne jen pět uskupení. Poprvé od roku 1990 se do něj nedostanou zástupci ČSSD a KSČM.