Prezident Donald Trump má rád bombastický slovník, ale v sobotu večer na setkání s voliči v Kansasu nepřeháněl. „Stojíme u obrovského vítězství,“ oslavoval Trump vyústění několikatýdenního dramatu, na jehož konci americký Senát v sobotu potvrdil Trumpem nominovaného soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu USA.

Pro Trumpa je to skutečně triumf. Po Neilu Gorsuchovi, kterého prosadil do této instance už loni, je Kavanaugh teď tím, kdo v devítičlenném soudu může definitivně převážit verdikty vynášené tímto soudem konzervativním směrem. A to na desítky let dopředu, Kavanaughovi je 53 let a soudci jsou jmenováni doživotně.

Nejvyšší soud USA je vrchním arbitrem výkladu americké ústavy. Rozhoduje v zásadních celospolečenských otázkách. Většinově konzervativní pohled soudu může znamenat, že už prosazená federální rozhodnutí budou revidována, ztratí celoamerickou platnost, přenesou se na úroveň jednotlivých států USA. Například v názoru na legálnost interrupcí, svateb homosexuálů, na takzvanou pozitivní diskriminaci a obecně na roli federální vlády v životě Američanů.

Do Spojených států ale drama okolo Bretta Kavanaugha zaseklo další ostrý klín, nesmiřitelně štěpící tamní společnost. Obvinění z údajného sexuálního napadení, které se mělo odehrát před třiceti šesti lety na střední škole a které proti němu vznesla dnes jednapadesátiletá doktorka psychologie Christine Blasley Fordová, Kavanaugha vyprovokovalo k vášnivé obhajobě před legislativním výborem Senátu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru