Totálním vítězem letošních voleb do třetiny Senátu je ODS, naopak ČSSD zcela propadla. Hlavním poraženým je ale Andrej Babiš. Jeho ANO získalo jen jedno nové křeslo. Je to vlastně jeho nejtěžší porážka v jakýchkoli volbách od roku 2012. Není proto překvapením, že premiér s poukazem na nízkou volební účast začal hned navrhovat zavedení jednokolového systému, který by mu vyhovoval víc. Projděme si hlavní zprávy letošních senátních voleb v deseti bodech.    

1. Neúspěch extremismu a anoismu. Voliči v letošních senátních volbách odmítli nejen extremismus, ale i populismus jako takový. Z horní komory parlamentu úplně vypadli komunisté, neuspěla Okamurova SPD. A smutné může být hnutí ANO Andreje Babiše, k dosavadním šesti přidalo jen jednoho nového senátora. Trojice stran, která na jaře většinou 115 hlasů zvesela válcovala Poslaneckou sněmovnu, v těchto volbách propadla. V Senátu mají velkou většinu tradiční umírněné politické strany plus nové formace, které nicméně nezpochybňují dosavadní model fungování liberální demokracie. Dvoukolový systém volby do Senátu "umírněným" výsledkům samozřejmě nahrává, takže pro další politický vývoj v zemi z toho nelze moc vyvozovat. Rozhodně nejde o žádné obrácení trendu. Ale přesto je především neúspěch ANO důležitou zprávou, jež informuje o limitech, které toho hnutí má.  

2. Zklamání u Babišů. Hlavním poraženým senátních voleb je Andrej Babiš. Ještě nikdy se nestalo, aby nejsilnější vládní strana byla v Senátu tak slabá. Ukazuje se, že hnutí ANO je voliči trvale vnímáno jako polarizující uskupení, které těžko hledá spojence. A opravdu se to nelepší. Ve volbách před dvěma lety postoupilo do druhého kola senátních voleb 14 Babišových kandidátů, uspěli tři. Letos postoupilo deset anoistů, uspěl jen jeden. Pro Andreje Babiše je to frustrující situace. Má vládu, má kraje, má radnice řady velkých měst. Ale Senát jeho invazi vzdoruje. Tady vidíme pravý důvod, proč by Senát nejraději zrušil: nikoli proto, že je "zbytečný". Ale proto, že mu prostě překáží. Pokud bude Senát fungovat jako dosud, cesta ke kompletnímu ovládnutí státu bude vždy komplikovaná. Nebylo proto divu, že Babiš hned po oznámení výsledků zaútočil na Senát jako takový a s poukazem na pouze šestnáctiprocentní volební účast ve druhém kole začal navrhovat, aby se přešlo na jednokolový systém volby, který by jeho hnutí vyhovoval více.   

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru