V úterý začne Městský soud v Praze rozplétat jeden z nejslavnějších – a nejzamotanějších – případů posledního desetiletí. Na lavicích obžalovaných bude v kauze "jízdenky" sedět sedmnáct obžalovaných, včetně známého pražského podnikatele Iva Rittiga. Podle obžaloby měli nesmyslným předražováním tisku jízdenek na pražskou MHD a dalšími nekalými machinacemi způsobit dopravnímu podniku škodu skoro půl miliardy korun. 

Škoda je velká, ale důležité je také zákulisí. Úplně jiný proces, který skončil minulý týden a v jehož středu stojí podnikatel Vladimír Sitta (obžalovaný z tunelování), posílil podezření, že na počátku tisíciletí bylo vyšetřování případu "jízdenky" manipulováno: korunní svědek byl zastrašován a falešně obviněn za přispění známé státní zástupkyně Dagmar Máchové a detektiva Pavla Nevtípila. Tedy muže, který je nyní hlavním vyšetřovatelem padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě Andreje Babiše.

Obsah nového čísla týdeníku Respekt
TEXTY K VOLBÁM
 
KOMENTÁŘ Erika Taberyho
Senát je baštou opozice. Velkou politiku ale ovlivní i dojednané koalice ve velkých městech.
 
TÉMA
Přežije česká levice? ČSSD si vybírá mezi častuškou a návratem k levicovým idejím.
 
Kdo promění Prahu? Piráti, Praha sobě a Spojené síly ladí program pro českou metropoli. Vybrat primátora bude ale mnohem těžší.
 
ROZHOVOR
S lídrem brněnských Pirátů Tomášem Koláčným o politických vyjednáváních sestavování koalice v moravské metropoli.
 
FOKUS
Duby, Smetana a hračky. Průvodce oslavami sta let republiky, která už neexistuje.
 
KONTEXT
Na hranici možností. Reportáž Tomáše Lindnera z míst, odkud by k nám mohlo přijít padesát syrských dětí
 
Tekutý případ Woody Allen. Ikonického filmaře na sklonku života dobíhá starý skandál – a #.MeToo dodává další znepokojivou rovinu
 
KULTURA
Rohatí za každým rohem. Nezařaditelná kapela WWW představuje své nejchytlavější album.
 
CIVILIZACE
Skleník pod zemí. Novým lékem na změnu klimatu má být odebírání oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání v geologických vrstvách.
Obálka Respekt

Je nutné ho zmasit 

Před sedmi lety poslal tehdejší padesátiprocentní majitel tiskárny Neograph Vladimír Sitta pražským policistům zásadní informace. Zjistil, že jeho tiskárna figuruje v transakcích, v nichž je každá papírová jízdenka předražena o sedmnáct haléřů a tyto peníze jsou odváděny do firmy Cokeville Assets, sídlící v USA. Majitelem byl Peter Kmeť, blízký spolupracovník Iva Rittiga. Vyšetřování Sittova oznámení bylo tehdy – prokazatelně – velmi laxní. Naopak Vladimír Sitta byl velmi rychle obviněn, že okrádá svůj podnik, a státní zástupkyně Máchová nechala obstavit jeho majetek. Sittovi společníci (zároveň spolupracovníci Rittiga) ihned svolali valnou hromadu, na níž nemohl Sitta kvůli obstavení podílu hlasovat. Základní jmění společnosti bylo Rittigovými lidmi navýšeno tak, že Sittovi zbyl v podniku jen sedmiprocentní podíl.

Zbývá vám ještě 20 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Jak to bylo s Vladimírem Sittou?
  • Kdo mohl být ve spojení s lidmi podezřelými v případu okrádání pražského dopravního podniku?
  • Jak může případ využít Andrej Babiš?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se