Co udělá ekonomika zítra, nikdo neví. Trhy jsou dnes nervózní, ale učebnice mlčí. Ekonomie má problémy s odpovídáním na otázky současné, o těch budoucích ani nemluvě. Proto se nabízí vhodná chvíle podívat se na svět jinak – očima ekonofyzika, jenž civilizaci vidí jako systém řízený stejnými zákony, jakými se řídí samotný vesmír. Na peníze nahlíží jako na hmotu a antihmotu a v lidském jednání rozpoznává chování mikroskopických částic.

Ekonofyzika vznikla teprve na přelomu tisíciletí. Přesto má na svém kontě už řadu úspěchů. Její průkopníci dokázali jako jedni z mála předpovědět hypoteční a finanční krizi, od níž svět právě teď dělí deset let. Na české verzi Wikipedie nemá tato věda dosud ani své heslo, přitom si nyní zapsala další významný objev, kdy se v Japonsku podařilo prokázat, že projevy mikrosvěta lze popsat stejně jako chování finančních trhů. Japonci dokázali rozluštit záhadu, kterou si ekonomové i fyzici lámali hlavu více než sto let.

K pochopení jejich šifry je ale třeba krátké exkurze do světa malých rozměrů. Subatomární částice, tedy elektrony, protony nebo neutrony, si lze nejlépe představit jako obláčky pravděpodobnosti. Všechny tyto obláčky jsou součástí větších celků – polí, která vyplňují celý časoprostor – vesmír. Obláčky se z polí nahodile vynořují, interagují a vytváří objekty. Každý objekt, každý člověk je tak ve své podstatě součtem těchto interakcí. Podobně to platí i o lidských rozhodnutích. Miliardy rozhodnutí jednotlivých lidí vzájemně interagují a v součtu udávají vývoj finančních trhů, globální ekonomiky.

Tato paralela zní velmi atraktivně, ale bylo třeba ověřit její pravdivost. A to nyní učinili japonští ekonofyzici, jejichž zmíněná studie demonstruje, že chování finančních trhů lze vysvětlit v kontextu náhodného pohybu částic mikrosvěta.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru