Je to zhruba půl roku, co americká centrální banka začala výrazněji snižovat objem nakoupených cenných papírů od finanční krize. Ke konci října jejich hodnota dosahovala 4,175 miliardy dolarů a od maxim před čtyřmi lety poklesla o více než 320 miliard.

Zajímavé je tempo, s jakým se bilance Fedu snižuje. Ještě zajímavější však je, že se tak děje přirozenou cestou postupného zesplatňování cenných papírů, které americká centrální banka od zahájení tzv. záchrany amerického finančního sektoru na podzim 2008 nakoupila.

Graf normalizace měnové politiky "Kvantitativního utahování" Fedu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tempo posledních šesti měsíců je zhruba 30 až 40 miliard měsíčně, a jak je vidět na výše uvedeném grafu, je zhruba podobné tomu, s jakou rychlostí dělala americká centrální banka opačnou politiku až do poloviny roku 2014. Zajímavé je, že zhruba polovinou této sumy jsou cenné papíry, které Fed vykoupil a které zněly na zkrachovalé  polostátní hypoteční agentury známé jako Freddie Mac a Fannie Mae. Jejich dávný bankrot tak dodatečně zatěžuje vládu, která převzala jejich dluhy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru