Když jsem chodil do školy, říkali nám spoustu věcí, které možná tehdy dospělí považovali za zásadní, ale nám, dětem, to moc smyslu nedávalo. Třeba různá přísloví a úsloví. Například to o pálícím bydle. "Pálí ho dobré bydlo" fungovalo snad jen v hodinách češtiny jako příklad na vyjmenovaná slova po "b".

Co měla učitelka práce, aby desetiletým vysvětlila, jak je to s tím bydlem. Nebo aby vysvětlila, jak sytý hladovému nevěří. Proč by mu neměl věřit? Nebo že chudoba cti netratí: nejen že jako dítě přemýšlíte, co to je tratit, ale on i koncept "cti" je pro třeťáka zajímavý mentální oříšek.

Nebo to, že za peníze si některé věci nekoupíš. Doba byla jiná, tehdy se některé věci koupit nedaly vůbec, tak jsme to vnímali pravděpodobně jinak, než jak to vnímá dospělý člověk. Ale zrovna v tomto případě se poslední dobou na pedagogy usmálo štěstí. Když se nějaký takový zvídavý třeťák zeptá: "A paní učitelko, co to znamená, že za peníze si něco nekoupíš?", může paní učitelka sáhnout po velmi aktuálním případu a vyprávět následující bajku:

To takhle je jeden pán, který má moc peněz. Víc než vy, víc než já, víc než vaši rodiče. Dokonce i víc než všichni vaši rodiče dohromady. Ten pán má spoustu továren a polí a podniků, patří mu i televize, i noviny, patří mu spousta věcí. Proto má spoustu peněz a za ty peníze si klidně koupí další noviny a další továrny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru