Nechme politiku, která nyní povolebně cloumá společností, koňům, protože mají větší hlavu, a věnujme se opět něčemu podstatně důležitějšímu – vzdělávání. Školství je trvale v depresi, nikdo neví co s ním, a tak se zkouší všechno, snad kromě zaříkávání. Pokud se něco brzo nezmění (k lepšímu), budeme společností negramotných ve smyslu schopnosti přemýšlet a uvažovat. Národní ústav pro vzdělávání to vzal z gruntu a pracuje na nových školních osnovách. Základním nástrojem je redukce učiva.

Znelíbil se například Ohmův zákon. Ten se v učebnicích cituje zpravidla jako: "Je-li napětí na koncích vodiče stálé, je proud nepřímo úměrný odporu vodiče." Web je plný formulací tohoto typu, kdy se stálost napětí, proudu či odporu objevuje příliš často. Jenže to je fatální chyba! Ohmův zákon praví, že

I=U/R

neboli proud je přímo úměrný napětí a nepřímo odporu. Tečka, nic o stálosti veličin neříká. Ani nemusí, protože obsahem tohoto zákona je právě a jedině ona závislost I, U a R. Analýzou citací vyjde na povrch, že tvrzení o stálosti zaměňuje přímou (nepřímou) úměrnost či lineární (nelineární) závislost a vztah oněch tří veličin. Jenže i v případě, že I, U a R se mění v čase, platí uvedený vztah v každém okamžiku, tedy

I(t)=U(t)/R(t).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru