Jiří Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo politiku strany. Novinářům řekl, že členem sociální demokracie zůstává, neutíká z boje, a pokud budou mít členové ČSSD zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany. Odmítl ale, že by v této chvíli měl ambice kandidovat na březnovém sjezdu na předsedu.

Podle Zimoly představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy. Naznačil, že mezi takové členy ČSSD řadí europoslance Miroslava Pocheho, kterého se strana neúspěšně snažila prosadit na ministra zahraničí.

"Nemohu jinak než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať," řekl Zimola na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.

Zimolovi vadila kritika, kterou sklízel od některých spolustraníků. "Nejen na posledním ústředním výkonném výboru České strany sociálně demokratické, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů," řekl.

Odmítl, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD. "Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii," řekl. V současné době také neuvažuje o tom, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany, v ČSSD nyní hodlá působit z pozice předsedy jihočeské krajské organizace a případně řadového člena. Chce dál usilovat o změnu strany, která by se podle něj měla vrátit ke svému tradičnímu programu a oslovit své tradiční voliče.

Chce též jezdit po republice a mluvit s řadovými členy ČSSD o problémech, které považuje za nejpalčivější. "Abychom byli volitelní pro nejrůznější voličské skupiny, musíme se chovat jinak. My jsme si v několika posledních letech našeho postupného pádu až skoro k hranici volitelnosti vyzkoušeli, že některé recepty prostě nefungují," řekl Zimola.

Zimola dodal, že zhruba hodinu před oznámením rezignace médiím o svém kroku informoval předsedu strany Jana Hamáčka. Po rozmluvě s ním své rozhodnutí sdělil i prezidentu Miloši Zemanovi. Novinářům ale řekl, že Zemanův postoj v jeho rozhodování nehrál žádnou roli a že se s prezidentem několik měsíců neviděl. Zimola byl považován za představitele křídla ČSSD, které má k Zemanovi blízko.

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka rezignace prvního místopředsedy strany Jiřího Zimoly překvapila. Šéf sociálních demokratů nicméně Zimolovo rozhodnutí respektuje a věří, že jeho dosavadní zástupce bude jako řadový člen strany společně s vedením usilovat o jednotnou ČSSD. Hamáček to sdělil ČTK.

"Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče," napsal Hamáček v textové zprávě.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nechtěl Zimolův krok komentovat. Jde o záležitost sociální demokracie, napsal ČTK.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka označil Zimolův krok za nesprávný a nešťastný. Očekával, že první místopředseda svůj mandát dokončí a pomůže zlepšit postavení ČSSD. "Vybral si rezignaci uprostřed funkčního období. Je to jeho volba, kterou si musí obhájit sám. Já ji povazuji za nesprávný a nešťastný krok," uvedl Chvojka.

"Jiří Zimola se zachoval jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Věřím, že se celá členská základna bude mít šanci seznámit s důvody jeho rezignace i dalšími kroky," uvedl v SMS zprávě bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se Zimolou patřil k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany.

Předseda krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji a někdejší úřadující předseda strany Milan Chovanec, který rovněž patří ke kritikům vstupu ČSSD do vlády, Zimolově rezignaci nerozumí. "Vzhledem k tomu, že se bude konat sjezd, na kterém mohl pan Zimola své vize obhájit, jeho kroku nerozumím. Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností," řekl ČTK Chovanec. "Pokud to tak cítí, co k tomu dodat. Ukáže se jistě v krátké době, nejpozději na sjezdu v březnu, zda měl pravdu," uvedl sociálnědemokratický hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Pardubický hejtman a místopředseda ČSSD Martin Netolický považuje Zimolovo rozhodnutí za logické. Podle něj byl ve vedení strany značně osamocen. "Byl to jediný Jiří Zimola, který zejména veřejně prezentoval odlišné názory. Vždy jsme chtěli diskutovat, nicméně si myslíme, že od toho jsou platformy uvnitř sociální demokracie," řekl Netolický ČTK.

Dalšího místopředsedu strany Romana Onderku rozhodnutí Zimoly překvapilo, on sám prý nemá ve zvyku odcházet od rozdělané práce. Za chybu považuje, že Zimola příliš nekomunikoval s poslaneckým klubem ČSSD. "Nejužší vedení sociální demokracie bude svoji odpovědnost za směřování a fungování strany v posledních měsících vyvozovat v březnu na sjezdu. Jiří Zimola se rozhodl, že tak učiní už dnes," sdělil Onderka ČTK. České televizi řekl, že Zimolův způsob odchodu z vedení strany vnímá jako přípravu na březnový sjezd, kde bude podle něj chtít bývalý místopředseda kandidovat na předsedu proti Hamáčkovi.

Také poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková považuje Zimolovu rezignaci za překvapivý krok. "Na poslaneckém klubu jsme ho za celou tu dobu viděli asi dvakrát. Pokud vím, ani na jednání předsednictva nebyla jeho účast taková, jaká by se od prvního místopředsedy strany očekávala. Byl i silně zodpovědný za podporu, či spíše nepodporu v komunálních volbách ze strany Lidového domu, takže bych mu v žádném případě v odchodu nebránila," řekla.

Předseda moravskoslezské organizace a poslanec Tomáš Hanzel ČTK řekl, že o rezignaci Zimoly ví jen krátce a z médií. "Těžko na to něco říct, je to jeho rozhodnutí, předpokládám, že ví, co dělá," uvedl.