Jako opakovaný vtip nebývá vtipem, tak ani odstoupení Jiřího Zimoly z funkce prvního místopředsedy ČSSD nemá účinek šrapnelu. Sedmačtyřicetiletý předák zemanovského křídla v partaji tuhle fintu umí a běžně ji používá jako účelový detox.

Poprvé to udělal, když kvůli lhaní o schůzce "lánských spiklenců" s Milošem Zemanem v roce 2013 rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru strany. Jihočeským hejtmanem mu to umožnilo zůstat. Když loni vybuchla aféra s financováním jeho chaty na Lipně, odešel – prý "unaveně, po dlouhých osmi letech" – i z tohoto postu. Přitom setrval na sněmovní kandidátce, odkud ho vedení ČSSD muselo vyškrtnout. I tak se ale na letošním únorovém sjezdu sociální demokracie coby "očištěný muž" vyšvihl znovu do špičky.

Teď zčistajasna tvrdí, že "jakákoli změna v ČSSD je při současném rozložení sil ve vedení nesplnitelný úkol". Je tudíž zřejmé, o co tu kráčí: příští rok v březnu je další oranžový sjezd, kde nevyhovující pozici dvojky půjde vyměnit za křeslo nejvyšší.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru