Na počátku byl komentář Jana Moláčka (Deník N) s titulkem "Pouštíme ženy do dveří první, abychom je dorovnoprávného postavení nemuseli pustit nikdy. Galantnost je jen sladký potah na hořké pilulce". Žijeme v době, kdy se "správná mluva" rozmáhá už ne nenápadně. Zahráváme si se slovy, s jejich významem, vytečkováváme a vyhvězdičkováváme ta nevhodná. Pokřivujeme jejich charakter, a aniž si to uvědomujeme, i svůj. Může mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl (a jaký by měl být?) v psaní vulgárního slova v úplné podobě, nebo jako p*del či p...l? V mluveném slově se vadná část vypípne. Oba zásahy však jsou – a to je podstatné – takové, aby každý poznal, o jaké slovo jde! Jinak by to přece nemělo smysl. Koho tím chráníme a jak? Je to jako prodávat prezervativy s ustřiženou špičkou. Všichni víme, o co jde, ale děláme, že hvězdička místo písmenka vytvoří nezávadnou, zdvořilou, ba přímo salónní mluvu.

Je zajímavé, že čeština nemá kodifikovaný přepis sprostých slov na slušná, vhodná i do školek. Vyjadřovací falši učíme už naše děti. Veřejnoprávní televize sice ukáže transparent s nevhodným nápisem, ale host ve studiu, mající událost komentovat, ho nesmí říct a moderátorka na pokraji infarktu o něm hovoří, poslušna interních etických pravidel, jako "o tom slovu".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru