Slogan "America first!" je všeobecně známý. Ano, mnozí dnes chtějí být "first". Ambice být nejlepším je jistě chvályhodná, neboť v soutěži motivuje k vyšším výkonům. Problém však nastává tehdy, jestliže má výzva "stát se prvním" agresivní vyznění a má za cíl v rámci mezinárodního nebo domácího kontextu ostatní poškodit a zastrašit.

Problém se stupňuje ve chvíli, kdy se pod heslem "first" mezinárodní společenství ocitá na prahu obchodních, kybernetických, či dokonce horkých válek. Přitom vrcholem diplomacie se jeví být schopnost, jak druhého přelstít a nedohodnout se. Předzvěstí velkých společenských otřesů bývá špatná atmosféra. A proto je varující současný stav, kdy člověk člověku je více než jindy vlkem, což platí i pro vztahy mezi státy. Jako bychom zapomněli na masakry světových válek a totalitních uspořádání. Jako by ztrácel platnost dlouhodobý konsenzus, že máme pěstovat empatii k druhým lidem a k jiným státům, respektovat i jejich zájmy.

Nejde však pouze o mezinárodní vztahy. Téměř po třiceti letech opět přestává překvapovat, jak se do veřejného prostoru derou ti neurvalí a hloupí. Z mnoha tmavých koutů se zdvihají drzá čela těch, kteří vědomě hlásají polopravdy a lži. Šíří kolem sebe závist a nenávist. Kupčí se strachem. Nedodržují pravidla, ani ta psaná, ani nepsaná. Považují morálku za něco, co se dnes nenosí, co zbytečně omezuje a je spíše pro smích.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru