Předem avizuji, že se nebudu vyjadřovat k případu Babišova syna ani Čapího hnízda. Vidím to jako další milník na cestě české žurnalistiky a jejího tristního stavu v posledních letech. Redukovala se na investigativnost, což v praxi znamená získat pokoutně materiály a v duchu hesla Já, spravedlnost, nejen rozhodovat, ale zejména ovlivňovat. 

Dějí se u nás jiné znepokojivé záležitosti, než je osud syna jednoho politika. Například často omílaná finanční gramotnost, bankroty, exekuce, nesplácené půjčky. Ta čísla jsou děsivá, lidé si půjčují jako zběsilí, opravdu to vypadá, že ztratili zdravý rozum a pud sebezáchovy. Půjčovat si na splacení půjčky brané na zaplacení jiné půjčky, která měla pomoc srovnat tu předchozí... To je absurdnější než současné dění na politické scéně. Otázka je přitom jednoduchá: KDO těm lidem půjčuje? Není to žádný lichvář v přítmí špeluňky kdesi na periferii. Jsou to de facto vážení, dobře oblečení bankéři a... a stát.

Otevřete-li jakékoli noviny, webovou stránku, reklamní leták supermarketu, vypadne na "Půjčíme". První půjčka bez úroků, 50 tisíc bez dokladů, přivezeme peníze až domů. Přetlak nabídky je obrovský a není divu, že si lidé půjčují, protože jsou přesvědčováni, že na tom nic není. Půjčit si je přece úplně běžné, normální, jednoduché jako vyzvednout recept v lékárně, jako dát boty do opravny. Tam také nechtějí žádný doklad...

Nesnesitelná lehkost půjčování – tak zní parafrázované motto dneška. Nemáš mobil, televizor, lepší auto? Půjčíš si a je to. Cože, splátky? Přece mi slíbili, že budu splácet až za tři měsíce. Do té doby se to nějak vyřeší, když tak si půjčím, těch pár korun. Exekutoři by mohli vyprávět, kam vede "pár korun". A kam vede ona lehkost půjčky, prakticky bez dokladů a anonymně. Exekutoři a rodiče, manželé (ženy v domácnosti jsou mimořádně snadný terč), sourozenci, kamarádi.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru