Ještě loni se Česká republika mohla poměřovat s nejrychleji rostoucími ekonomikami Evropské unie, když její tempo na konci roku atakovalo hranici pěti procent. Letos se však její výkon výrazně zpomaluje a zatím nic, kromě optimistické prognózy centrální banky, nenasvědčuje tomu, že by se na tomto jejím trendu mělo cokoliv změnit.

Předběžné odhady prozatím docela jasně naznačují, že stávající růstový model založený na maximální zaměstnanosti se vyčerpává. Je samozřejmě předčasné hodnotit předběžné výsledky českého hospodářství za třetí kvartál, nicméně určitý obrázek, nebo chcete-li příběh, nám již pomáhají narýsovat.

Asi největší změnou oproti posledním létům je vliv neprůmyslových odvětví na ekonomický růst ve druhé polovině letošního roku. Na rozdíl od dřívějška se totiž o růst nepostaral zpracovatelský průmysl jako největší a nejsilnější odvětví české ekonomiky, ale zřejmě především doprava, obchod a stavebnictví. To jistě není až takovým překvapením s ohledem na vývoj takzvaných měkkých ukazatelů reagujících jak na zpomalení poptávky v zahraničí, tak na vlastní limitní kapacity tuzemských firem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru