Nejpodceňovanějším makroekonomickým indikátorem dneška je zřejmě výnosová křivka dluhopisů a její vývoj s měnící se dobou splatnosti. Daleko více pozornosti je upřeno na HDP, inflaci nebo kurz koruny, přitom tyto veličiny odrážejí spíše to, co se již stalo, než to, co nás čeká.

Koho zajímá budoucnost, ať se podívá na výnosovou křivku. Ta v současnosti vysílá varovný signál, její sklon se totiž blíží záporným hodnotám. Pokusím se vysvětlit, co to znamená pro trh i každého z nás.

Výnosová křivka zachycuje, jak se úrokové sazby mění s rostoucí délkou jejich fixace. Krátký konec křivky nám říká, jak se nejspíše budou vyvíjet krátkodobé sazby a inflace v nejbližší době. Poskytuje také náhled trhu na pravděpodobnost dalších kroků centrální banky v příštích čtvrtletích. Delší konec křivky potom zachycuje dlouhodobý výhled sazeb, které v sobě skrývají informaci o očekávané inflaci, ale i výkonnosti celé ekonomiky.

Tyto informace jsou založeny na očekáváních tržních hráčů. Ti mají ve svých pozicích investovány velké peníze, proto si dávají velmi dobrý pozor, aby jejich očekávání byla co nejpřesnější. Podobně i sázkový kurz na sportovní zápasy je nejlepší předpovědí výsledku, pokud je sázejících dostatek a nehrozí u nich vychýlení (například ve prospěch domácího týmu).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama