Když Česká národní banka počátkem dubna minulého roku ohlásila, že již nebude udržovat českou korunu uměle oslabenou nad hranicí 27 korun za euro, převládal většinový názor, že dojde k jejímu prudkému posílení.

Dosud zpevnila zhruba o čtyři procenta těsně pod hranici 26 korun za euro a níže se jí zatím moc nechce. Dle prognózy ČNB by se měla na konci příštího roku obchodovat za 24,40 koruny.

Tyto odhady vycházejí především z kladného a dále rostoucího úrokového diferenciálu vůči eurozóně (ČNB bude sazby pravděpodobně dále zvyšovat, zatímco Evropská centrální banka bude držet sazby na nule minimálně do léta příštího roku) a rychlejšího tempa růstu české ekonomiky.

Nepřikládají však dostatečnou váhu zásadnímu faktoru, kterým je enormně vysoký objem zahraničního spekulativního kapitálu sázejícího na posílení koruny. Ten je v současnosti tak vysoký, že by ho přirozená poptávka české ekonomiky, generovaná zahraničním obchodem, pokrývala přibližně deset let.

Koruna proto musí nejprve dále oslabit a teprve až se většina tohoto dočasného spekulativního kapitálu stáhne z České republiky, bude se moci vrátit ke svému dlouhodobému trendu posilování.

V případě dalšího výraznějšího zvýšení nejistoty na finančních trzích se můžeme dočkat i silnějšího skokového oslabení koruny vysoko nad současný kurz.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru