Uvědomělý občan je snem patrně každého zřízení, bez ohledu na to, jak je humánní, totalitní, osvícené. Samozřejmě to nikdy nikdo, kdo je u státního kormidla, nepřizná, ale je to logické: uvědomělý občan rovná se poslušný občan. Snáze se s ním manipuluje (fuj, to je ošklivé slovo) poukazováním na problémy, které svou nežádoucí, neřízenou a nečekanou aktivitou vyvolává. Ať se nám to líbí, nebo ne, jistou logiku to má. Děti na výletě spojíme lankem s poutky, protože jinak je pohromadě neudržíme. Je to sice omezení, ale – jak to lahodně zní – k jejich prospěchu. I k našemu. Na občanskou uvědomělost sází i jedno z posledních ekologických opatření, jimž je omezení plastů, zejména plastových tašek. Už se zapomnělo, že se objevily s halasným proklamováním, jak jejich používáním šetříme papír, tedy lesy, plíce to naší planety. Teď jsme naopak vyzýváni k používání papírových tašek na více použití. Hezké, ale... ne každý nosí běžně zavazadlo, v němž by papírovou tašku nosil, a když nosí, zapomene ji doma, poskvrní ji, takže je k nepoužití atd. Podle průzkumu si sice dvě třetiny lidí nosí svou tašku (bez ohledu na materiál), ale to mi připadá značně nadsazené... 

To jsou vcelku detaily, ale kdyby opravdu hodně lidí opustilo plastové tašky, nutně by se to projevilo na spotřebě plastů, poklesu jejich výroby, rušení továren, zvýšení výroby papírových, samozřejmě recyklovaných (prý se papír nedá recyklovat donekonečna – jak se pozná, že už není k potřebě? jde to vůbec?). Musíme si uvědomit, že plastové tašky samy de facto problém nepředstavují, jen jako pohozený odpad. Zaneřáďují kde, co a hlavně je řeky splachují do oceánů. Jak je to možné? Zdálo by se, že většina světa odpad třídí, tak kde se berou? Údajně pocházejí především ze zemí třetího světa, takže osvěta by měla mířit spíše tam; ve vyspělém světě je zbytečná. Byla by zbytečná, jenže překonat lenost je obtížné. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru