Uvědomělý občan je snem patrně každého zřízení, bez ohledu na to, jak je humánní, totalitní, osvícené. Samozřejmě to nikdy nikdo, kdo je u státního kormidla, nepřizná, ale je to logické: uvědomělý občan rovná se poslušný občan. Snáze se s ním manipuluje (fuj, to je ošklivé slovo) poukazováním na problémy, které svou nežádoucí, neřízenou a nečekanou aktivitou vyvolává. Ať se nám to líbí, nebo ne, jistou logiku to má. Děti na výletě spojíme lankem s poutky, protože jinak je pohromadě neudržíme. Je to sice omezení, ale – jak to lahodně zní – k jejich prospěchu. I k našemu. Na občanskou uvědomělost sází i jedno z posledních ekologických opatření, jimž je omezení plastů, zejména plastových tašek. Už se zapomnělo, že se objevily s halasným proklamováním, jak jejich používáním šetříme papír, tedy lesy, plíce to naší planety. Teď jsme naopak vyzýváni k používání papírových tašek na více použití. Hezké, ale... ne každý nosí běžně zavazadlo, v němž by papírovou tašku nosil, a když nosí, zapomene ji doma, poskvrní ji, takže je k nepoužití atd. Podle průzkumu si sice dvě třetiny lidí nosí svou tašku (bez ohledu na materiál), ale to mi připadá značně nadsazené... 

To jsou vcelku detaily, ale kdyby opravdu hodně lidí opustilo plastové tašky, nutně by se to projevilo na spotřebě plastů, poklesu jejich výroby, rušení továren, zvýšení výroby papírových, samozřejmě recyklovaných (prý se papír nedá recyklovat donekonečna – jak se pozná, že už není k potřebě? jde to vůbec?). Musíme si uvědomit, že plastové tašky samy de facto problém nepředstavují, jen jako pohozený odpad. Zaneřáďují kde, co a hlavně je řeky splachují do oceánů. Jak je to možné? Zdálo by se, že většina světa odpad třídí, tak kde se berou? Údajně pocházejí především ze zemí třetího světa, takže osvěta by měla mířit spíše tam; ve vyspělém světě je zbytečná. Byla by zbytečná, jenže překonat lenost je obtížné. 

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru