Ve veřejném prostoru se objevují názory, že lidovci odmítli nabídku Starostů a TOP 09, aby společně kandidovali ve volbách do Evropského parlamentu. Místo, aby se opozice semkla a vystupovala jednotně, tak se štěpí a není schopná se dohodnout. Některé interpretace jsou však mírně řečeno nepřesné a jiné vyloženě prchalovsky manipulativní. Jak je to ve skutečnosti s tzv. neschopností lidovců se dohodnout, si můžete přečíst tady. K rozhodnutí postavit do eurovoleb samostatnou kandidátku nás vedly 4 závažné důvody:

1) Tím prvním a nejzávažnějším je respekt (nejen) k našim voličům a pestrosti názorů v parlamentní demokracii. KDU-ČSL, TOP 09 i STAN reprezentují jiná hodnotová východiska a každá z těchto stran je atraktivní pro jinou skupinu voličů.  KDU-ČSL je jediná konzervativní, proevropská politická strana v ČR. STAN ani TOP 09 konzervativní nejsou. V Evropském parlamentu poslanci za STAN a TOP 09 hlasují v klíčových otázkách jinak – každý tu zastupujeme jiné preference a hodnoty voličů.  Také pohled do zahraničí nám ukazuje, že např. na Slovensku jsou tři strany v Evropské lidové straně (KDH, SMK, Most-Híd), v Polsku dvě (Občanská platforma, Polská lidová strana), v Belgii rovněž dvě (Křesťanští demokraté a Vlámové, Humanisticko-demokratický střed) atd. a stejně nekandidují společně do Evropského parlamentu. Pluralita hlasů a hodnot je pro demokracii naprosto zásadní.

2) Přestože se strany z vnějšku mohou zdát podobné, všechny průzkumy od začátku roku 2017 se shodují v tom, že liberální voliči často odmítají volit koalici s KDU-ČSL a konzervativní části voličů naopak vadí koalice lidovců se STANem. Liberální a konzervativní hodnoty se prostě neslučují. V důsledku takováto koalice jen ztratí velkou část svých příznivců, pro které se – právě tímto spojením – stane nevolitelnou. Hrušky a jablka dohromady švestky nedají. Navíc není tajemstvím, že některé stranické osobnosti nejsou pro voliče jednotlivých stran vzájemně přijatelné. Pro nás v KDU-ČSL je to Miroslav Kalousek, naopak pro voliče TOP 09 či STANu zase Jiří Čunek.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru