Poslaneckou sněmovnu čeká rozhodování o konečné podobě změn v zákoně o svobodném přístupu k informacím. Ve hře jsou omezení přístupu k informacím i nástroje pro efektivnější uplatnění práva na informace. Kterou cestou by se měli poslanci vydat?

Při jakémkoli omezení práva na informace je nutné si uvědomit, že neomezujeme pouze samotný přístup k informacím, ale i mnoho dalších základních práv, jichž je nezbytným předpokladem. Na prvním místě je nutno zmínit svobodu projevu, se kterou právo na informace spojuje čl. 17 Listiny základních práv a svobod. Velmi důležité je právo na informace také pro zajištění práva občanů podílet se na správě věcí veřejných, včetně volebního práva. Nemůžeme posoudit činnost svých zástupců při výkonu veřejné moci, pokud nemáme přístup k informacím o tom, co přesně a jak během svého funkčního období dělali.

Právo na informace samozřejmě není bezbřehé. Sama Listina základních práv a svobod předpokládá možnosti omezení, aby nebylo nepřiměřeně zasahováno do základních práv a svobod jednotlivců (například soukromí) a do veřejných zájmů (třeba bezpečnosti státu). Zároveň však vyžaduje, aby práva byla omezována v minimálním potřebném rozsahu a aby omezení nebyla zneužívána k jiným účelům, než pro které byla stanovena. Je tedy nutné, aby omezení vždy sledovala z hlediska společnosti prospěšný cíl a byla k dosažení tohoto cíle co nejlépe uzpůsobena.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru