Evropská komise se snaží vyjasnit, kterým zemědělským podnikům náleží dotace. Nárok na ně mají mít jen "skuteční zemědělci". Společná zemědělská politika má sloužit k zachování evropského modelu zemědělství, tedy rodinných farem a statků. Z toho nám vychází, že skutečný zemědělec je ten, který na farmě žije, hospodaří, působí na venkově a udržuje ráz krajiny. To je podle nás definice skutečného zemědělce.

Nezáleží na tom, kolik produkuje litrů mléka nebo kilo hovězího. Ať klidně provozuje hotel nebo penzion v rámci agroturistiky, jako to dělají rakouští sedláci, kteří mají hotel v Alpách a vedle toho mají krávy, pastviny a vyrábí sýry. Firma, která je velkou akciovou společností, vlastní deset hotelů a k tomu má někde pár krav, ale skutečným zemědělcem není.

Evropská unie se tento problém snaží vyřešit už řadu let. V podmínkách České republiky ale může tato změna narazit na určité problémy, protože není jasné, jak se podaří toto pravidlo vztáhnout na zemědělské podniky patřící do holdingů. Stát se v posledních letech - zvlášť za působení Andreje Babiše ve vládě - vyhýbal tomu, aby holdingový způsob hospodaření v Česku vyčíslil.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru