Certifikace platové rovnosti mužů a žen vylepší firmám reputaci

Rozdíl mezi platy mužů a žen je v Česku druhý největší v Evropské unii, téměř 22 procent. V posledních letech se v této souvislosti objevují nejrůznější programy a legislativní opatření, jež mají této platové diskriminaci zabránit. Důkazem je Island, který je první zemí na světě, kde zákon firmám neumožňuje platit ženám nižší mzdy než mužům.

K rovnocenné mzdové politice v odměňování se hlásí také společnost Philip Morris ČR, která jako vůbec první v Česku prošla auditem PwC Equal Pay a certifikací Equal-Salary, kterou uděluje stejnojmenná švýcarská nadace. "Certifikace je hmatatelný způsob, jak můžeme posílit vnímání naší značky jako dobrého zaměstnavatele a vybudovat hrdost našich zaměstnanců," řekl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Árpád Könye.

V České republice čeká firmy za nerovné odměňování podle zákona pokuta až jeden milion korun. Dokázat platovou diskriminaci však není vůbec snadné. Světovým trendem se tak stala certifikace platové rovnosti pohlaví, která prokáže rovnocenné odměňování uvnitř společnosti.

Jak ukazuje nedávná celosvětová studie PwC, hlavní příčinu rozdílů v odměňování mužů a žen přitom vidí ženy ve svém statusu. Více než polovina dotázaných v průzkumu vnímá pohlaví, etnický původ a věk jako hlavní překážku pro svůj kariérní rozvoj. Zhruba 53 procent žen se pak obává, že dopad na jejich kariéru i platové ohodnocení bude mít jejich rodičovství.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se