Česká vláda a zejména ministr životního prostředí Richard Brabec často - například nyní na globálním klimatickém summitu v polských Katovicích - tvrdí, že náš stát dělá pro snižování emisí skleníkových plynů maximum. Realita je však úplně jiná. Ne že by tato a dvě předchozí vlády (v nichž Richard Brabec seděl na stejné židli) proti změně klimatu nic neudělaly. Plus mají za jasnou deklaraci, že změna klimatu je problém, činy ale zůstávají daleko za reálnými možnostmi. Často dokonce nejsou plněny explicitní úkoly platných státních strategií a programových prohlášení.

Debatu znepřehledňuje fakt, že globální a evropské cíle počítají se snížením emisí oproti roku 1990, kdy u nás ještě běžela socialistická "kovárna RVHP". Následný rozpad zastaralých a neefektivních podniků přivodil i propad emisí asi o 20 procent. Jenže procenta jsou někdy ošidná. I po propadu emisí na začátku devadesátých let a jejich následném mírnému poklesu dílčí modernizací energetiky jsme stále jedním z evropských rekordmanů ve znečišťování. Produkujeme 11 tun oxidu uhličitého ročně na osobu – relativní emise jsou nejspravedlivější ukazatel. Je to o polovinu více, než je průměr mezi státy EU.

Ne, není to tím, že jsme nejprůmyslovější země unie, a proto musíme spotřebovat nejvíc energie na jednotku HDP. Tuto domněnku nedávno znovu vyvrátili ekonomové z Úřadu vlády ČR. Přepočetli energetickou náročnost evropských států při teoretické situaci, kdy by měly všechny přesně stejnou skladbu hospodářství. Ukázalo se přitom, že rozhodující je plýtvání energií. A právě to je náš problém. Pokud navíc většinu elektřiny vyrábíme z hnědého uhlí (a současně jí vyvážíme tolik, kolik spotřebují české domácnosti – patříme mezi největší exportéry elektřiny na světě), většina tepláren funguje na stejné palivo a minimálně 300 tisíc domácností topí uhlím v kotli či kamnech, pak je v úhrnu jasné, proč máme problém se skleníkovými plyny.

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru