Vánoc jsem se dotkl lehce minule a neměl jsem v úmyslu se k nim vracet. Chtěl jsem naopak přijít s něčím vážným, abych jako sedativem zklidnil rozjitřené nervy. Jenže jsem kdesi narazil na článek, v němž se rozebíral potenciální konec Vánoc v Americe. Potenciální podle mého pohledu (abych nenarazil), protože jak známo, každá ptákovina se posléze ujme.

O co šlo: v USA se už nepřeje Happy Christmas (ani v podobě Xmas), ale nejčastěji Happy holidays – tedy Veselé svátky. Ti opatrnější vynechávají pro jistotu i to "happy" a předvánoční akce a sešlosti se nazývají třeba Úpravy stromku. Důvodem je předběžná opatrnost, známá jako před...ranost. Někdo si všiml, že společnost není co do náboženství a zvyků homogenní, ta americká, jak známo, tuplem ne. Odnesly to samozřejmě jako první děti – ve škole jsou běžně kromě (většinových 70 procent) křesťanů také židé, muslimové, hinduisté, jehovisté, vegani, notoričtí neslaviči a další. Přáním veselých Vánoc ty menšiny jednoduše urážíte, možná přímo bytostně. A jak známo, leitmotivem současnosti je ochrana menšin, protože si ji zasluhují. Připomínám diskuse kolem střídání letního a neletního (zimní se prý nemá říkat, uráží to menšinu astronomů) času. Tam táhli do boje odpůrci pod praporem s nápisem "Chráníme menšiny". Jak to dopadlo, víme, šance, že se situace změní a bude módní chránit práva většin, jsou nepatrné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru