Před deseti lety řešila česká vláda premiéra Mirka Topolánka plynovou krizi kvůli přerušení dodávek z Ruska. Česká politika tak zažívala hvězdné chvíle jako předsedající země Evropské unie. O necelé tři měsíce si pak Česko uřízlo neskutečnou ostudu, když opozice položila vládu, aniž by měla plán B. Od té doby se změnila pravidla a předsedající členský stát unie už nemá takové pravomoci.

I přesto je ale právě začínající předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie spíš parodií − kdyby Evropa neprožívala chvíle tak důležité pro svou vlastní budoucnost.

V čele EU nyní na půl roku stojí země, kterou Evropská komise oficiálně kontroluje a pravidelně hodnotí kvůli nedodržování právního státu. Loňské hodnocení stavu práva v Rumunsku dopadlo pro Bukurešť špatně: stav se zhoršil, protože vládnoucí sociální demokraté změnou zákonů podkopali dosud silné postavení protikorupční prokuratury a v obecné rovině oslabili roli státních žalobců. Proti vládě sociálních demokratů a jejich korupčním aférám se loni konala řada desetitisícových demonstrací, z nichž ta srpnová skončila brutálním zásahem policie s více než dvěma stovkami zraněných.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Unii nyní předsedá stát, kde šéf vládnoucí strany Liviu Dragnea nemůže být jmenován premiérem, protože byl dokonce dvakrát odsouzen za korupci. Naštěstí toho Rumuni během půlročního předsednictví mnoho prosadit nemohou.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se