Evropská centrální banka pověřila řízením italské banky Carige tři dočasné nucené správce, kteří mají pomoci zachránit banku poté, co se jí minulý měsíc nepodařilo navýšit kapitál. Carige je desátou největší bankou v Itálii. Do problémů se dostala kvůli finanční krizi a slabé italské ekonomice.

Bance, která má centrálu v Janově, se minulý měsíc nepodařilo získat podporu akcionářů pro emisi nových akcií za 400 milionů eur, v přepočtu 10,3 miliardy korun. Emise byla součástí záchranného plánu, který měl pomoci ochránit bankovní sektor v Itálii před rizikem dalšího kolapsu.

Po neschválení emise nových akcií odstoupila většina členů správní rady, včetně předsedy Pietra Modiana a generálního ředitele Fabia Innocenziho. ECB se proto rozhodla zasáhnout. V rámci eurozóny má ECB na starosti dohled nad finanční situací jednotlivých bank.

Dočasnými správci byli jmenováni Innocenzi, Modiano a Raffae­le Lener, externí právní odborník. Podle ECB je úkolem správců zajistit stabilitu banky.

400 mil. eur

měla být hodnota emise nových akcií, kterou se chtělo vedení banky Carige pokusit o její záchranu. Plán ale v prosinci odmítli akcionáři v čele s rodinou Malacalzaových.

Carige vydala prohlášení, v němž tvrdí, že zásah ECB "zajišťuje běžné fungování banky bez jakéhokoliv dopadu na klienty, majitele vkladů a zaměstnance".

Správci budou pokračovat v práci na posílení kapitálu banky, jejího očištění od špatných úvěrů a v hledání případného partnera pro fúzi. Jedním z jejich prvních kroků bude jednání s italským Mezibankovním fondem pro ochranu vkladů (FITD), který loni koupil konvertibilní dluhopisy Carige za 320 milionů eur, což by mohlo pomoci bance splnit požadavek na navýšení kapitálu.

Dluhopisy měly být splacené na počátku letošního roku po úspěšné emisi nových akcií nebo přeměněné na akcie. V tomto případě by se hlavními akcionáři Carige staly italské banky. Hlavním investorem je nyní rodina podnikatelů v ocelářském průmyslu, Malacalzaovi. Ti na prosincovém zasedání akcionářů zablokovali schválení navýšení kapitálu, což dostalo banku do krize. Malacalzaovi vlastní v Carige podíl 27,6 procenta.

ECB má kromě měnové politiky na starosti také dohled nad úvěrovými institucemi v eurozóně a nad stabilitou finančního systému. Bance Carige doporučila, aby posílila svůj kapitál a aby se spojila se silnějším partnerem.

Carige v minulosti v rámci snahy o přežití prodala svůj nejlepší majetek, jako pojišťovací divize, takže se jí obtížně hledá partner pro fúzi, jak jí doporučila ECB. Od roku 2014 Carige posílila svůj majetek o 2,2 miliardy eur, kvůli špatným úvěrům však rovněž nahromadila ztrátu 1,5 miliardy eur.

Carige je poslední velkou italskou problémovou bankou. V roce 2016 Řím zachránil banku Monte dei Paschi di Siena a v roce 2017 financoval záchranu dvou menších bank z regionu Benátky bankou Intesa Sanpaolo. Problémy Carige způsobily desetiletí špatného řízení a příliš velké napojení na domácí ekonomiku oslabenou krizí, napsala agentura Reuters.

Italské banky mají v eurozóně v absolutních číslech nejvyšší množství špatných úvěrů. V posledních letech se jim daří jejich objem snižovat. Zároveň ale investovaly desítky miliard eur do nákupů italských vládních dluhopisů. Pokud by jejich hodnota začala klesat, podlomilo by to stabilitu italského bankovního sektoru.

Italské dluhopisy se dostaly pod tlak poté, co se v zemi loni chopila moci vláda tvořená protestním Hnutím pěti hvězd a krajně pravicovou Ligou. Situace se ale uklidnila poté, co kabinet na výzvu Evropské komise snížil plánovaný schodek státního rozpočtu na letošní rok.