Podnikání největšího tuzemského zemědělského a potravinářského koncernu, který před dvěma lety vložil Andrej Babiš do svěřenských fondů, zpomaluje. Dostává se navíc pod stále větší tlak tuzemských i evropských politiků a médií.

Evropská komise v prosinci oznámila, že dotace určené na investice Agrofertu už nebude vyplácet, dokud se důkladně neprošetří podezření ze střetu zájmů premiéra Babiše. "Agrofert nedělá nic špatného, žádné dotace nevrací a rozhodně není nijak ohrožena jeho existence," brání se výkonný ředitel koncernu Josef Mráz v prosincovém vydání magazínu Agrofert.

"Domnívám se, že současné dění na tuzemské mediální scéně znamená cílený útok, v němž je koncern Agrofert pouze terčem politického boje. Výsledkem má být otočení veřejného mínění proti společnostem koncernu Agrofert, jeho zaměstnancům a výrobkům," uvádí Mráz v otevřeném dopise zaměstnancům, který byl součástí firemního magazínu.

V něm v deseti bodech brání postupy firem Agrofertu i premiéra Andreje Babiše. "Pan Andrej Babiš učinil dle 'lex Babiš' vše, co měl. Zákon mimochodem připravila jeho politická konkurence, která ho nyní sama kritizuje,"- dodal.

Mráz v následné bilanci uplynulého roku nezačal příliš pozitivně. Podotkl, že podnikání více než 250 firem pokulhává. "Celkové nekonsolidované tržby očekáváme mírně nižší než vloni," uvedl. Jedná se už čtvrtý rok po sobě o pokles výnosů skupiny, která se zabývá potravinářstvím, zemědělstvím, pozemní technikou, dopravou, lesnictvím, dřevařstvím, obnovitelnými zdroji či médii.

"Nepříznivé počasí ovlivnilo všechny zemědělce a lesníky. Výsledky Agrofertu jen kopírují celkovou situaci na trhu v těchto oblastech. Ale Agrofert stojí na chemii a potravinářství a tam se jim to nepodařilo vykompenzovat," uvádí agrární analytik Petr Havel.

To způsobil podle Mráze nárůst cen surovin, zejména zemního plynu, který potřebují chemičky, a obilí užívaného v potravinářství. Lesnické firmy ze skupiny zase podle něj nepříznivě zasáhla kůrovcová kalamita. I proto se koncern rozhodl odprodat čtvrtinu firmy Uniles, která byla v posledních letech největším dodavatelem lesnických prací pro státní Lesy ČR. "Cestu, jak této obtížné situaci čelit, se nám podařilo najít ve strategické spolupráci s partnerem působícím ve zpracovatelském průmyslu," uvedl Mráz.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • Do čeho Agrofert v posledních letech investoval?
  • Kolik holding inkasoval na dotacích?
  • Proč je pro Agrofert klíčové, jak dopadne audit z Evropské komise?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se