Americká společnost Apple se stala nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street za posledních nejméně 14 let. Podle průzkum společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 procent analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší procentní podíl od roku 2005. Dalších 51 procent doporučuje akcie držet, uvedl server televize CNBC.

Analytici změnili pohled na akcie Applu poté, co tyto papíry v minulém čtvrtletí oslabily o více než 30 procent. Od srpna se podíl těch, kteří doporučují nákup akcií Applu, snížil o 14 procentních bodů.

Technický analytik Todd Sohn ze společnosti Strategas Research označil současný vývoj za zajímavý z pohledu zájmu o akcie a změny názoru. Analytici podle něj akcie firmy opouštějí a zlepšení reputace může akciím trvat několik měsíců. Podle něj je cena akcií nyní v procesu, kdy hledá své dno.

Největší doporučení k nákupu měly akcie Applu v letech 2010 až 2012, kdy to bylo více než 90 procent všech doporučení. V té době měly akcie firmy vzestupnou tendenci.

Loni v srpnu se Apple stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota překonala hranici jednoho bilionu USD (22,4 bilionu Kč), v prosinci ho však z pozice největší americké firmy podle tržní kapitalizace sesadil Microsoft. Nyní je firma až na čtvrtém místě, kromě Microsoftu se před něj dostaly ještě Amazon a Alphabet, vlastník Googlu.

Akcie Applu výrazně klesají od zveřejnění listopadových výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí. Výsledky sice byly rekordní, prodej akcií však vyvolalo varování před slabším prodejem výrobků Applu v nadcházejících měsících. Pokles akcií zrychlil, když Apple uvedl, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných kusů. Analytici varovali, že nezasvěcení se mohou domnívat, že firma tak chce maskovat méně radostný výkon.

Propad ceny akcií pak zesílil minulý týden, kdy Apple poprvé po téměř 12 letech snížil odhad vývoje tržeb. Zdůvodnil to zejména slabým prodejem telefonů iPhone v Číně.