Minulý rok se objevilo hodně článků na téma českého ateismu či až ostentativní české bezbožnosti. Většina z nich nestála za zmínku, protože autoři patřili do kategorie grafomanů, kteří se rádi přidají k mainstreamu, aniž by přidali myšlenku. Za pozastavení stojí článek, který se objevil v čase vánočním. Z praktických důvodů autora neuvedu, abych se mohl věnovat jen tomu, CO, nikoli KDO.

Podle něj se prý našinci na jedné straně zaštiťují křesťanskými hodnotami, na straně druhé brojí proti kněžím z jiných zemí, kteří nás o ně mají připravit tím, že zaskakují za ty naše. Kostely prý zejí většinou prázdnotou, na mších bývá jen hrstka věřících, z nichž někteří se obřadu ani aktivně neúčastní (nemodlí se, nepřisvědčují knězi, neříkají "amen"), což kněze údajně irituje.

 

Jsem ateista. Ateismus není zcela synonymem nevíry, protože ta není přesně definována. Mnozí ateisté ostatně udávají, že sice nevěří ani v Boha, ani v boha, ale v něco "mimo". Můj ateismus je čistý ve smyslu absolutní definice: nevěřím v Něco, co by vědomě a integrálně řídilo naše konání, bytí, osudy. Podléháme přírodním zákonům, jež jsou částečně kodifikovány přírodními vědami, ale nevěřím, že existuje nějaká vyšší inteligence mající s námi jakékoli úmysly. Občas sice utrousím povzdech "panebože, do čehos to dal rozum", ale doslova to nemyslím (a Tobě, Bože, se za to z celé duše omlouvám).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru