Je tomu rok, co začala efektivně platit směrnice MiFID II, která rozčeřila vody finančních trhů napříč Evropou. Mnoho obchodníků s cennými papíry a bank bude jistě spokojeno s tím, že "Rok 1" přežili, zřejmě zejména díky přechodné a dočasné benevolenci národních regulátorů, bez výraznější ztráty kytičky. Pro drobné investory, v České republice tradičně investující prakticky pouze do podílových fondů, se toho na první pohled s příchodem směrnice změnilo jen málo a většina z nich o ní zřejmě ještě ani neslyšela. Domnívám se nicméně, že největší překvapení spojené se směrnicí na drobné investory nejspíše teprve čeká, a to paradoxně až nyní, v lednu 2019.

MiFID II – Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května
2014 o trzích finančních nástrojů. Směrnice je jednou z odpovědí Evropské unie na
globální finanční krizi z let 2007 a 2008 a na ni navazující otřesy ve světovém
hospodářství. Nový právní rámec představený Směrnicí má především posílit
ochranu investorů a zlepšit fungování finančních trhů, které by se měly stát
efektivnějšími, odolnějšími a transparentnějšími. Směrnice začala v Evropském
hospodářském prostoru efektivně platit od 3. ledna 2018.

Toto lednové překvapení pro investory zřejmě nebude příjemné, když většina těch drobných díky požadavkům nově zavedeným směrnicí nejspíše poprvé zjistí, kolik je vlastně investice do tak populárních podílových fondů stojí. Někdo může namítat, že již nyní je investor informován o vstupním poplatku, výstupním poplatku, poplatku za obhospodařování fondu či o celkové nákladovosti fondu prostřednictvím ukazatele TER. Ano, to je sice pravda, laik se nicméně zpravidla při zkoumání nákladů fondu zasekne u vstupního poplatku, který je jednoduše pochopitelný, a další náklady v podstatě neřeší.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru