Zatímco český export na konci loňského roku lámal rekordy, Světová banka zhoršila svůj výhled globální ekonomiky. Podle jejího názoru se na světové hospodářství ženou bouřkové mraky. Přestože tato slova zní jako významné varování, ve skutečnosti Světová banka prognózuje jen mírné zpomalení růstu. 

Zatímco rozvíjející se ekonomiky by si měly v průměru udržet své tempo nad 4 procenta, vyspělé ekonomiky na čele se Spojenými státy, by měly mírně zpomalit z loňských 2,2 procenta na 2 procenta v roce 2019. Důvodem pro zpomalení je slábnoucí mezinárodní obchod a investice. Nemusíme mít po ruce ani křišťálovou kouli, abychom si sami odvodili, proč právě obchod a investice mají být brzdou dalšího růstu. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru