Tak je to tady. Na Pavla Nevtípila, vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, zaklekla Generální inspekce bezpečnostních sborů. Avšak ne přímo kvůli jeho šetření údajného padesátimilionového dotačního podvodu premiéra Andreje Babiše při stavbě ekofarmy. Důvodem má být pochybnost o Nevtípilově nestrannosti v kauze Neograph. Jenže případné znevěrohodnění vyšetřovatele může mít zásadní vliv i na další vývoj případu trestně stíhaného šéfa české vlády. 

Nevtípilův postup ohledně Neographu skutečně vzbuzuje pochybnosti. Podstatou kauzy bylo obvinění majitele papírny Neograph Vladimíra Sitty z vytunelování vlastního podniku, přičemž Sitta byl korunním svědkem v případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku, kde byl obžalovaným lobbista Ivo Rittig. V telefonních odposleších přitom Rittigovi lidé opakovaně mluvili o "Nevťovi" či "Nevtípilovi". Soudkyně pražského vrchního soudu Kateřina Jonáková v rozsudku Nevtípilovi vytkla, že "plnil vůli hovořících osob" a že "uskutečnil krok, který v konečném důsledku odstavil Sittu od rozhodování v Neographu a dal Neograph zcela k dispozici osobě dosazené z prostředí 'objednavatelů' jeho kriminalizace".

Zásah policejní inspekce je tedy nejspíš důvodný, ale z hlediska kauzy Čapí hnízdo může působit i jako načasovaná poslední zteč.

Už před půldruhým rokem, když Babišovi začalo hrozit vydání sněmovnou k trestnímu stíhání, politik Nevtípila znevěrohodňoval. A to i přesto, že policistův postup bez výhrad schvaloval příslušný státní zástupce. "Od samého začátku dostali kauzu přidělenou ti správní policisté, kteří v minulosti spolupracovali s kmotry," tvrdil Babiš v srpnu 2017.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru