Titulek článku amerického deníku New York Times "Amerika tlačí spojence do boje s Huaweiem v rámci nových závodů ve zbrojení" naznačuje, že spor o čínskou firmu jde nejen daleko za hranice současných svárů v České republice, ale také daleko do budoucnosti.

Spor o to, zda pustit firmu napojenou na totalitní stát do nejmodernějších komunikačních technologií, na nichž bude postupně záviset infrastruktura, byznys i bezpečnost demokratických zemí, je totiž jen předzvěstí nastávajícího souboje velmocí v jednadvacátém století, ať už bude v Bílém domě Trump nebo kdokoli jiný. Jde o umělou inteligenci a další technologie a jejich využití nikoli jen jako zbraní, ale jako nástrojů na ovládnutí ekonomiky a společnosti.

I malé demokratické země, závislé na spolupráci se spojenci, ať už v ekonomice či v bezpečnosti, by si měly umět vybrat, na kterou stranu se postaví − i kdyby to mělo znamenat, že se tu 5G síť, která má očekávanou revoluci přinést, zavede pomaleji. Podobný závěr minulý týden nastínili například Němci.

Stačí se podívat na to, jak systém moderních technologií ke kontrole a ovládání vlastní populace používá Čína. Nejde totiž o nic menšího než o naši vlastní svobodu. A to v roce, kdy si budeme připomínat třicet let od chvíle, kdy se tehdejší Československo spolu s dalšími státy střední Evropy zbavilo socialismu jako politického zřízení.

Související

Pokud by v Česku panovala politická shoda, mohli by Češi téma Huawei zcela v intencích reálpolitiky použít pro zlepšení svých vztahů se Spojenými státy a dalšími spojenci, kteří otevřeně před nebezpečím čínského vlivu varují.

Názory prezidenta republiky svědčí ale spíš o tom, že taková shoda tady asi jen tak nebude.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru