Při diskusích o umělé inteligenci se často zmiňuje Turingův test (A. Turing byl britský matematik a kybernetik). Ten spočívá v tom, že v jedné místnosti je umístěn systém, který chceme testovat z hlediska projevů inteligence, jak ji známe u lidí, ve druhé člověk. Oběma pokusným subjektům klademe otázky, a to tak, že nevíme, kdo ji dostane, a kdo tedy odpovídá. Odpovědi jsou experimentátorovi tlumočeny takovým způsobem, aby nepoznal, kdo reaguje. Pokud z odpovědí nelze poznat, jestli "pokusník" komunikuje s člověkem nebo systémem, vykazuje systém znaky inteligence, přesněji řečeno je inteligentní v zažitém smyslu slova. 

Existuje protikladný test zvaný čínský pokoj. V tomto myšlenkovém pokusu (autorem je americký filozof J. Searle) se v místnosti nachází člověk a spousta čínských textů. Onen člověk sice neumí čínsky ani slovo, resp. znak, ale umí na základě dotazu položeného v čínštině a nějakých pravidel či charakteristik najít text, jenž obsahuje použitelnou odpověď. Tu pak předá. Tazatel tak získá dojem, že dotyčný čínštinu ovládá.

Jak jinak - vedly se a vedou nekonečné debaty, jestli čínský pokoj vyvrací Turingův test, nebo ne, jestli tento test opravdu specifikuje inteligenci či její projevy atd. Během let vznikla řada konverzačních programů, které jakousi inteligenci simulují. V angličtině je to poměrně snadné, stačí zopakovat dotaz s nějakým doplňujícím textem jako "proč si to myslíš?", "řekni mi o tom víc" a podobně. Jednoduchá analýza dotazu může vybrat nějaké klíčové slovo a na něj se zaměřit.

To však není ten správný směr, jímž by se měly diskuse o umělé inteligenci ubírat. Můžeme pro test vybrat osobu mdlého rozumu a celý test relativizovat. Doběhnout lze člověka, natož systém. Dnes existující projekty pro vývoj umělé inteligence mají k té skutečné daleko. Hodně daleko. Chápu odbornou veřejnost, že toto téma medializuje a propaguje - jde o peníze na další výzkum.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru