Každá záliba sdružující lidi (stejně jako profesní uskupení) vede k tomu, že si vytvoří a osvojí specifické názvosloví pro věci a dění jinak běžné. Ti první vytvářeli, ti další se v podstatě jen "konzumovali". Na jedné straně je to logické, na straně druhé se nemohu zbavit dojmu, že je v tom značný prvek okázalosti a exhibicionismu. A snobismu – velmi výstižného slova, které z nějakých důvodů upadlo do zapomenutí. 

Endemickou slovní zásobu doplňují vnější projevy – oblečení, obuv, doplňky (vojáci říkají výstižně výzbroj a výstroj). To je sice také výrazným znakem společenství, ale přece jen v civilním životě není úplně na místě. Nosit indiánskou čelenku nebo maskáče a kanady do práce je už příliš nápadné, zpravidla i nevhodné. Naproti tomu mluva vidět není a mezi svými si tak vyznavači toho či onoho užijí, aniž by na ně bylo vidět. Spiklenectví je další nedílný prvek projevů, o kterých se zmiňuji.

Před mnoha léty byl rozšířený bridže, dílem jako součást protestu proti režimu – hra tichá, neokázalá, klubová. Můj tehdejší kolega trávil dobrou polovinu pracovní doby telefonováním si se spolupostiženými o partiích sehraných o víkendu. Bez karet je do (našeho) úmoru probírali, až jsme je okřikovali; nevěděli jsme, o čem mluví. Telefonní cenzoři museli mít hlavy jako pátrací balón, protože klasický jinotaj je dětská hra ve srovnání s průběhem licitování. Pro nezasvěcené – hráčské pozice se nazývají podle světových stran...

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru