Ministryně financí Alena Schillerová, hlasitě podpořená i premiérem Andrejem Babišem, v minulých dnech leckoho překvapila náhlým obratem své rétoriky: že prý se vyhlídky české ekonomiky zhoršily natolik, že namísto dosavadní štědrosti je třeba začít šetřit.

Tento obrat je vskutku překvapivý. Ani ne tak svým základem, tedy zhoršením výhledu české ekonomiky. Prognózy snížili všichni pozorovatelé českého hospodářství, byť v různém rozsahu. Pokud se ale dohodnou Spojené státy s Čínou ohledně cel a Británie s Evropou ohledně brexitu, pak by zpomalení růstu hrubého domácího produktu našich obchodních partnerů, a tedy i to naše, mohlo být jen v rozsahu pár desetin procentního bodu a na poměrně krátkou dobu.

Varování české ministryně financí o potřebě šetřit je ale překvapivé spíše v tom, jak tvrdě popírá její vlastní dosavadní výroky. Už delší dobu totiž čelila kritice, že kabinet hospodaří rozhazovačně, protože i v době velmi slušného růstu ekonomiky plánoval a pak v reálu dosahoval ve státním rozpočtu deficitů nebo přinejlepším jen miniaturních přebytků. A ministryně se až dosud v této debatě bránila poukazem na to, že veřejné finance jako celek jsou ve zřetelných přebytcích, tak jakápak rozhazovačnost.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru